Veliye Martı ile Ihlamur Hikayeleri Baskı Atölyesi

Yüzyıllardır süregelen bir teknik ahşap baskı .Artık endüstriyel olarak, gelişmiş baskı makineleri kullanılıyor. Ihlamur ağacından oyulmuş kalıplar da antika dükkanlarındaki yerini aldı .

Veliye Martı, atölyesinde yıllardır bu sanatı ve araştırmalarını sürdürüyor. Ahşap baskının kısa tarihini, teknik sırlarını, kendi arşivindeki yüzlerce yıllık desenlerini ve kalıplarını sizlerle paylaşıyor.

Gelin, sizler de bu sanata el verin, kendi yaratıcılığınızı katın ve kendi tasarımınızı yapın . Ihlamur hikayelerinde sizin de bir rolünüz olsun ve sizlerle renklensin.
Hikayenin başlangıcı şu şekilde olacak:
- Ahşap baskının kısa tarihi üzerine sohbet
- Kalıp yapımı ve boyalar
- Desenlerin dili
- Kumaş seçimi ve teknikler
- Gerekli malzemeler
- Kumaş üzerinde denemeler

Düzenleyen ve Tasarlayan - İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan - halka sanat projesi

30 Nisan 2017 - Saat 14:00 - 17:00

Katılım katkı payı 175 ile 200 TL(KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir rakam olacaktır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

Kayıt yaptıran katılımcılarımızın atölyeye gelirken yanlarında ''1m x 1m boyutunda'', ''açık renkli, ''ekru ya da beyaz'' ve ''%100 pamuklu'' tasarımlarında kullanmak istedikleri kumaşı da getirmelerini rica ediyoruz. Bu kendi tasarımları olacağı için bu seçimde zorlayıcı olmak istemiyoruz. Baskı kalitesi açısından önemli noktaları tırnak içerisinde belirtmek istiyoruz.

VELİYE MARTI
Veliye Martı, günümüzde yazmacılık sanatımızı koruyan ve yaşatan en önemli isimlerden biridir.Yazmacılıkla 1990 yılında, bu sanatın çağdaş temsilcisi olan, Mehmed Hamdi Eyüboğlu'nun atölyesinde
tanıştı. Burada çağdaş yazmacılığı öğrendikten sonra, geleneksel
yazmacılığı araştırmak ve sanatına geleneksel bir kimlik kazandırmak isteyen Martı, geleneksel motiflerin peşinde tokata kadar gitti. Orada 3 yıl boyunca usta çırak geleneğine uygun olarak çalışarak Hüseyin Er ve Ömer Gıcık ustalardan el aldı. Ardından Kültür Bakanlığının kurslarını başarıyla tamamlayarak öğretici belgesi ve Marmara Üniversitesi Yaz Akademisi'nden de Yazmacılık Sertifikası aldı. Girne Amerikan Üniversitesi ve Atatürk Kültür Merkezin'de hocasının ''Sevdam Yazma'' adlı sergisine Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun motiflerini kullanarak tasarladığı ipek giysilerle katıldı. 2012 yılında, KKTC Lefkoşa'da Kıbrıs Sandık Motifleri adlı kişisel sergisini açan Martı, halen Balat daki atölyesinde, eğitimci ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.