Terra Madre - Toprak Ana Gününü Kutluyoruz

Terra Madre – Toprak Ana Günü, Slow Food’un doğumgünü olan 10 Aralık’ta Slow Food Birliklerinin, yerel gıda üretimini, geleneksel gıdayı ve gıdanın çeşitliliğini kutlamak için düzenlediği bir gündür.

Amaç, gezegenimize olan sevgimizi göstermek ve bizden sonraki nesiller için geleceğimizi korumaktır. Her sene 10 Aralık’ta dünyadaki Gıda Toplulukları ve Slow Food birlikleri, yerel ve geleneksel gıdayı, biyoçeşitliliği ve sürdürülebilir gıda üretimini kutlamak için çeşitli etkinliklerle biraraya gelir. Bu sene, tema ‘Geleneksel gıdayı ve biyoçesitliliği korumak’ ve ‘sürdürülebilir gıdaya gelecek nesiller adına sahip çıkmak’ olarak belirlendi.

Bu yıl iyi, temiz ve adil gıdaya ulaşmamızda emeği büyük olan çok değerli üreticilerimiz de bizlerle birlikte olacak. Toprağına, biyoçeşitliliğe, sürdürülebilir gıdaya kendilerini adamış halde üretim yapmaya devam eden ve ürünlerini bizlerle paylaşan üreticilerimiz... Yaşadıklarını, yaptıklarını, yapmak istediklerini dinleyeceğiz ve hepbirlikte Terra Madre gününü kutlayacağız.


• Gündönümü Çiftliği – Aysun Sökmen
• Gekoo - Özlem Atabaş
• Nar Çiftliği – Nardane Kuşçu
• Zeytinliboğaz Çiftliği – Selçuk Şahin


Yanımızda olamayıp, kalben ve ürünleri ile katılacak üreticilerimiz ve Slow Food birliklerimiz var.

• Jade Çiftliği – Berin Ertürk
• Şile Bi Ovacık – Fatma Çam Denizci – Şile Palamut Birliği Lideri

halka sanat projesi’nin şu andaki rezidans sanatçısı Slobodan Dan Paich liderliğinde gerçekleşecek olan asma yaprakları üzerine resim atölyesi ve Yıldız Güvendik’ten bir çağdaş dans performansı ile günün sonunu şenlik havası içinde birlikte getireceğiz.

Yapılacak etkinlikler #geleceğinesahipçık (#defendthefuture), #yeryüzünüsev (#lovetheearth), etiketleri ile tüm dünyada sosyal medyada da paylaşılarak kutlanacak.

Düzenleyen – Slow Food Balkon Bahçeleri Konviviyumuİstanbul Permakültür Kolektifihalka sanat projesi

Mekan – halka sanat projesi galeri ve residans’da eş zamanlı sohbet, sanat faaliyetleri şeklinde devam edecek.

10 Aralık 2017 – saat 13:00 – 15:30

- Mekan – halka sanat projesi – galeri

saat 13:00 – 15:00 - Üreticilerle sohbet
saat 15:00 – 15.30 – Resim Atölyesi üretimlerinin sergilenmesi, çağdaş dans performansı ve ürün tadımı

- Mekan – halka sanat projesi – rezidans

saat 13:00 – 15:00 - Asma Yaprakları üzerine resim atölyesi

Bu etkinliğimiz Slow Food Balkon Bahçeleri Konviviyumu, İstanbul Permakültür Kolektifi, halka sanat projesi, bizlerle birlikte olacak tüm iyi, adil, temiz üretime gönül veren üreticilerimizin ve sanatçı dostlarımızın sizlere armağanıdır.

Gelin birlik olalım, birlikte güzellikleri çoğaltalım...