Kompost Atölyesi

Hayatımızda çeşitli şekillerde toprağı yok ediyoruz ve yerine yenisini koyamıyoruz. Doğada toprağın oluşumu için 100 ile 1000 yıl arasında bir sürece ihtiyacımız var. Bu bizim ömrümüz boyunca, yerine koyamayacağımız şekilde doğa bankasından kredi kullanmamıza ve ona borçlanmamıza sebep oluyor. Şunu biliyoruz ki, toprak olmazsa insan ve doğada yaşayan diğer canlılar da olmaz. Besin zincirinde toprağın önemi asla yadsınamaz. Bizler de bu durumun farkında olan bireyler olarak, olabildiğince doğadaki sistemleri taklit ederek, yeniden humus/toprak elde etmeye çalışıyoruz ve buna da kompost diyoruz. Kompost yaparken karbon ve azotça zengin organik atıkları kullanıyoruz. Onların bozunarak kompostlaşması için farklı yöntemler var. Zaman zaman Etkin Mikroorganizmalardan yardım alıyoruz, zaman zaman kompost solucanlarından, zaman zaman da bakteri ve toprak canlılarından. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan nihai ürün bir nevi siyah altın. Yiyeceklerimizin üretiminde kullanacağımız toprakla karıştırdığımızda besin değeri yüksek olan ürünler yetiştirmemize yardımcı oluyor. Aksi halde yediklerimiz karnımızı doyurmuş gibi görünse dahi bizi beslemiyor, vücudumuz için yararlı mineralleri ve gerekli olan vitaminleri bize veremiyor. Bir nevi posa yiyoruz, kilo alıyoruz ve farkında olmadan günden güne sağlığımızı da kaybediyoruz.

Kompost eğitimi sırasında, yeniden toprak/humus oluşturma yöntemlerini genel olarak inceleyeceğiz. Nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

Programın içeriği şu şekilde:

- Kompost Nedir, Neden Kompost?
- Kompost Yığını Nasıl Hazırlanır, Bakımı Nasıl Yapılır?
- Kompost Nasıl Kullanılır?
- Kompost Çeşitleri:
- Sıcak Kompost/Berkeley Metodu
- Solucanlı Kompost (Vermikompost)
- Bokashi Kompostu

Uygulama olarak bahçede Berkley Kompostunun nasıl yapıldığı gösterilecektir. Bunun için atölye sırasında işlem başlatılacak, ancak daha sonra üniversite içindeki katılımcıların işlemin tamamlanmasına yardımcı olmaları gerekecektir.

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan - Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Zemin Kat, Heykel Bölümü, Seminer Odası


23 Mayıs 2015 - saat 11:00 - 17:00

Katkı payı 75 TL ile 100 TL arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

İLKNUR URKUN KELSO

1982 doğumlu, eskiden şehir plancısı şimdi çevirmendir. Yeni İnsan Yayınevi ve Sinek Sekiz için ekolojik yaşam, ekonomi, siyaset ve eğitim gibi konularda kitaplar, permakulturplatformu.org ve permacultureturkey.org için makaleler, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali için film altyazıları çevirmektedir. 5 sene önce permakültür tasarım sertifika kursunu tamamlamış, o zamandan beri kendi gıdasını üretme, atıksız ve zehirsiz yaşama, arıcılık vb. doğayla uyum yaşam denemeleri yapmakta, dunyayikurtarankadinlar.blogspot.org adresinde dünyayı kurtarmaktadır. Çanakkale, İstanbul, Ankara ve Balıkesir'de uygulamalı kompost atölyeleri, Çanakkale'de Timuçin Şahin ile birlikte Permakültüre Giriş eğitimleri vermiş, Sakarya'da Yeryüzü Ekoköyü Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu'nda Emet Değirmenci'ye asistanlık, İstanbul ve Bodrum'da Debra Roberts ile Doğal Arıcılık kurslarında çevirmen-asistanlık yapmıştır.