Özge Büyüksu ile Japonya'daki Doğal Tarım Deneyimleri Sohbeti

Özge Büyüksu'nun Japonya'da kaldığı 9 ay boyunca devam ettiği Çevre Amaçlı Organik Tarım kursunda elde ettiği deneyimleri, pirinç ve sebze tarlalarında, meyve bahçelerinde farklı milletlerden arkadaşlarıyla birlikte doğal ürünleri nasıl yetiştirdiğini bizimle paylaşacağı bir sohbet toplantısında sizlerle buluşmayı diliyoruz.

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan - halka sanat projesi

20 Şubat saat 11:00 - 13:00

Bu sohbet toplantısı Özge Büyüksu, İstanbul Permakültür Kolektifi ve halka sanat projesinin sizler için armağanıdır.
Yerimiz 15 kişi ile sınırlı olup, kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

ÖZGE BÜYÜKSU
1977 İstanbul doğumludur. Bağ ve bahçeler arasında bir çocukluk geçirdi. Üniversitede de yeşil alanı bol bir okulu kazandığı için bir türlü mezun olmak istemedi ve ayrılacağına üzülerek Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdi. Üniversite yılları sırasında çeşitli festivallerin organizasyonlarında çalıştı. Okul sonrasında da çalıştığı kurumlar ve plaza hayatı canına tak dediğinde kendisini İspanya’da bularak İspanyolca öğrendi.

Kendisini ’Too young to die, too old to rock’n roll (Ölmek için çok geç, Rock’n Roll yapmak için çok yaşlı)’ olarak hissettiği dönemde Buğday Derneğinin internet sitesinde hayatının duyurusuyla karşılaştı ve Japon hükümetinin davetlisi olarak Japonya’da 9 ay süreli ‘Çevre Koruma Amaçlı Organik Tarım Teknolojileri’ programına kabul edildi. Hayatının en zorlu ve güzel dokuz ayını geçirdi. Pirinç ve sebze tarlalarında, meyve bahçelerinde farklı milletlerden arkadaşlarıyla birlikte doğal ürünler yetiştirdi. Paylaşmanın, yardımlaşmanın ve işbirliğinin tadına vardı. Zaman yönetimi, disiplin ve mütevaziliğin önemini kavradı. Japon dili ve kültürünü öğrenme, ayrıca Japon mutfağının eşsiz lezzetlerini tatma fırsatını yakaladı. Şimdilerde ise içinde yeşeren doğayla uyumlu, mütevazi yaşam tohumlarını ekme hayaliyle deneyimlerini paylaşıyor.