Bokashi kompostu, yüzyıllardır Uzakdoğu ve Japonya’da uygulanan, günümüzde şehirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek bir kompost yöntemidir. Sistem, anaerobik ortamda yaşayan, yararlı mikroorganizmaların çalışması ve organik atıkları fermente ederek dönüştürmesine dayalı bir nevi çöp turşusudur.

Kore dahil Uzak Doğu’da ve Japonya’da toprağı güçlendirmek için yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Orman toprağındaki yararlı doğal mikroorganizmalar toplanır, kültürü yapılarak çoğaltılır ve organik atıklar bu kültürle işlenir. Yararlı Doğal Mikroorganizmalar (YDM) aslında Simbiyotik, antioksidan mikroorganizmalar (SAM) topluluğudur. Esas olarak Laktik asit Bakterileri (LAB) ve Mor sülfürsüz fotosentetik bakterilerden oluşur. Saccharomyces cerevisiae gibi bazı yararlı maya mantarları da bu karışımda bulunur.

Bokashi kompostu yapmak için, laktobasilleri göreve çağırmak ya da hazır Etkin Mikroorganizma çözeltisini kullanmak mümkündür.
Sonraki adımda ya kompost solucanları bu dönüşüm işlemine yardımcı olabilir ya da hazırlanan kompost toprağa gömülebilir.
Şehirde her evde organik atıkların toprağa dönüştürmesi çok önemli, evlerin içerisinde kolaylıkla uygulanabilecek hızlı, temiz, kokusuz, haşere barındırmayan bir kompost türü olarak eşsiz özelliklere sahip Bokashi kompostunun öğrenilip yaygınlaşabilmesi için bu atölyeyi tasarladık.

Aynı zamanda bu atölyemizde Sıfır Atık’dan Selvi Gürevin de bizimle birlikte olup evdeki dönüşümünü bizlere aktaracak.

Atölye içerisindeki konu başlıklarımız şu şekildedir:
– Bokashi Nedir?
– Etkin / Yararlı Mikroorganizmalar
– Neden Bokashi kompostu?
– Etkin / Yararlı Mikroorganizma üretimi (Laktoserum)
– Bokashi Fıçısı yapımı
– Bokashi Fıçısının kullanımı
– Bokashi kompostu
– Etkin / Yararlı Mikroorganizmadan türetilen diğer ürünler ve kullanım alanları
– Zararlılara karşı önlem olarak Etkin / Yararlı Mikroorganizmalar
– Etkin / Yararlı mikroorganizmalarla taze otlardan kompost çayı yapımı
– Etkin / Yararlı mikroorganizmaların diğer kullanım alanları

Not:Bu kursun amacı akşam evinize döndüğünüzde kursta öğrendiklerinizi, ilk çıkan organik mutfak atıklarınızı kullanarak uygulamaya başlayabilmenizdir. (Yerim dar, yenim dar demece yok!) Bu amaçla sizler için yeteri kadar“Etkin Mikroorganizma Sıvısı (Laktoserum)”, ve “Bokashi Fıçısı” hazırlamaya çalışacağız.

Katılımcılarımızın kayıt yaptırırken;
1- Gerekli malzemeyi getirip bokashi fıçılarımı kendim hazırlayacağım.
2- Piyasadan satın alıp kursa getireceğim.
3- Sizden Bokashi fıçısı satın alacağım.
Olasılıklarından birini seçip, kurs başlamadan 1 hafta öncesine kadar bize bildirmelerini rica ediyoruz .
20 veya 30 litrelik kilitli kapaklı gıdaya uygun fıçılarını kendisi getirenler uygulama sırasında bizim yardımımızla kendi Bokashi kompostu fıçılarını yapabileceklerdir. Fıçıların bekleme süresi sırasında atıklarınızın boşa gitmemesi için 2 setle çalışılmasını önermekteyiz. Bu sebeple, kendisi fıçılarını atölye sırasında hazırlamak isteyenlerin, yanlarında 2 adet 20L lik fıçı getirmesi daha iyi olacaktır.
Neden boş ve temiz fıçıyı tercih ediyoruz?
1- Gıdaya uygun plastik kullanıldığı için
2- Kapağı hiç hava kaçırmadan tam kapanabildiği için (bu çok önemli, bu sebeple temin ettiğiniz fıçıların tam ve sıkı kapanıp kapanmadığını kontrol ediniz)
3- 20 litre hacim kolayca kaldırılıp indirilmeye izin verir
4- Fıçılar rahatça üst üste konularak daha az yer kaplar

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – Ebruli Doğal Bakkal

Konuk Katılım – Sıfır Atık – Selvi Gürevin

21 Eylül 2019 – Saat 11:00 – 14:00

Kullanılacak tüm malzemeler bizler tarafından temin edilecek olup, katılım katkı payı 200 TL ile 250 TL(KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır. (200 TL nin üzerindeki rakam, burs fonuna aktarılacaktır)
Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

VOLKAN DÜNDAR
1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu
1977-1980 Hacettepe Üniversitesi Toplum Hekimliği Enstitüsünde çalıştı
1985-1989 Haydarpaşa Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde Uzmanlık eğitimini tamamladı
1992 yılında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında Doçent oldu
1998 yılında Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim dalında Profesör kadrosuna atandı
2008 yılında emekli oldu ve bahçesiyle uğraşmaya başladı.
2013 yılında katılmış olduğu İstanbul Permakültür Kolektifinin Bokashi kompostu atölyesi dönüm noktası oldu. Bu atölyenin hemen ardından,
2013 yılında İstanbul Permakültür Kolektifinin Steve Read eğitmenliğinde düzenlemiş olduğu Permakültür Tasarım Sertifikası kursuna katıldı.
Bir dönem kendi çiftliğini kurdu ve adil tavuk üretimine başladı. Halen evinin bahçesinde oluşturduğu Arkabahçe Permakültür Çiftliğinde deneysel çalışmalar yapmakta ve aynı isimle deneyimlerini Facebook sayfasında ve Instagramda öğrenmek isteyenlerle paylaşmaktadır.