Vücüdumuzun en geniş organı derimizdir. Derimiz giyim eşyalarımız ile devamlı temas halinde olduğu için, tekstilde kullanılan boya ve apre kimyasallarıyla sürekli etkileşim halindedir.

Sentetik kumaşların bulunması ve kullanımı ile birlikte, doğal boyar maddelerin yerini sentetik kimyasallar almıştır. Günümüzde artan sağlık ve çevre sorunları ile birlikte, özellikle azoboyar maddeler üzerinde şüpheler toplanmaya başlamış ve yeniden doğal boyalar gündeme gelmiştir.

Doğal boyaların hammaddesi olan bitkiler bakımından, dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan ülkemizde doğal boyaların önemi büyüktür. Halıdan kumaşa, kumaştan keçeye, keçeden çiniye kadar birçok kültür varlığımıza renk olan doğal boyalar yüzyıllardır ülkemizde üretilmiş ve üretilmeye devam etmektedir.

Bitkisel boyalar çok çeşitlidir. Bitkisel boyacılıkta, bu bitkilerin bazılarının tamamı kullanılırken bazılarının kökü, yaprağı, soğan yumru kabuğu, gövde kabuğu, dalları, toprak altı sürgünleri vb. kullanılmaktadır. Toprak altı sürgünleri kullanılan ve bitkisel boyacılıkta özel bir yeri olan kökboya (Rubia tinctorum L.) bitkisi bu bitkilerden birisidir. Çok yıllık bir bitki olan kökboya; dokumacılık, kozmetik, besin ve ilaç endüstrilerinde boyar madde olarak kullanımı dışında birçok biyolojik aktiviteye sahip olmasından dolayı önemlidir.

Doğal Boyamaya Giriş Eğitimimizde, öncelikli olarak doğal boyamanın ne olduğu ve hangi tekniklerin kullanıldığı konusunun üzerinde duracağız. Ardından, bir zamanlar sır gibi saklanan, Türk Kırmızısının ana maddesi, kökboya (Rubia Tinctorum L.) bitkisi ile boyama yapacağız.

Konu başlıklarımız şu şekilde olacak:

– Doğal Boyamaya Giriş
– Doğal Boyamanın Tarihçesi
– Boya Bitkileri
– Mordanlar
– Boyama Yöntemleri
– Kökboya (Rubia Tinctorum L.) ile boyama

Düzenleyen ve Tasarlayanİstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – Atölye Familia – Moda

1 Şubat 2020 saat 11:00 – 16:00 arası

Katkı payı 300 TL ile 350 TL (KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır.

Yerimiz 15 kişi ile sınırlı olup, kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

BERRİN ÇAMUR