Fermantasyon hayatımızın içinde artık. Çoğumuz önemini anladı ve evdeki rutinimiz haline dönüştü, peki ya tanışmayanlar ya da doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular neler?

Bağırsaklarımızda en az 3kg bakteri ile birlikte bir hayat sürdüğümüzü biliyoruz. Ama bu durumdan mutlu muyuz? Bu bakterilerin ne kadarı dost? Ne kadarı düşman? Vücudumuzda bizim iznimiz olmadan neler olup bitiyor?

Bunun yanında dışarıda pek çok kirlilikten etkileniyoruz. Soluduğumuz havadan, evimizin içerisindeki plastiklere kadar.

Fermantasyon bunların ne kadarını bertaraf ediyor?

Neler yapmamız gerek?

Bu sorulara cevaplar arıyorsanız, elinizde kilolarca dönüştürülecek bahçe mahsulü var ve bunları nasıl dönüştürsem diye düşünüyorsanız, sizlere bu konularda yardımcı olabilmek amacıyla bir atölye hazırladık.

Konu başlıklarımız şu şekilde:
– Fermantasyon nedir?
– Fermente ürünlerin sağlığımıza yararı nedir?
– Yoğurt, kefir, turşu, sauerkraut, peynir, hardaliye, sirke ve öncesindeki, sonrasındaki fermantasyon aşamaları
– Elma, üzüm ve diğer meyve sirkeleri
– Fermente ürünler için ölçü ve tarifler

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – ÇEVRİMİÇİ – (ONLINE)

26 Eylül 2020 – saat 14:00 – 18:00

Katılım katkı payı 250 TL (KDV dahil) dir.

Yerimiz 20 kişi ile sınırlı olup, kayıt için bu bağlantıda yeralan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

NEJAT PARS
Nejat Pars 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da liseyi İzmir’de okudu. Hava Harp Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Daha sonra Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde savaş pilotluğu yaptı. !997 yılında Kurmay Yarbay rütbesinden emekli olup aynı yıl Türk Hava Yollar’nda göreve başladı. 16 yıl kaptanlığın sonunda 2012 yılında kendi isteğiyle ayrıldı. Halen Çorlu’daki çiftliğinde organik yetiştiricilik ve tohum üzerine çalışmakta olan Pars’ın, 16 yıllık amatör çiftçilik deneyimi vardır. Nejat Pars evli ve iki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.