İlk sabun tariflerinin M.Ö 2500 yıllında Sümer Yazıtlarından çıkmasından günümüze kadar geçen yaklaşık 4500 yıllık süreçte, sabun yapımı ile ilgili pek çok şey değişse de, değişmeden kalan şey sabunlaşma reaksiyonu için gerekli olan iki unsur, yağ ve bazdır. Elbette bir de sabuna, yani temizliğe olan ihtiyaç.

Günümüzde sanayi tipi sabun üretiminde çok sade ve basit olan sabun yapımı terkedilmiş ve sentetik kimyasallar ile temizleme özelliği olan, sabun gibi görünen sıvı ya da katı temizleyici maddeler, insanların kullanımına sunulmuştur. İnsanlar en büyük organları olan derileri aracılığı ile bu sentetik kimyasalları hergün azar azar bünyelerine almaya devam etmektedirler.

Bizlerin amacı hayatımızda imkanlarımız dahilinde olan alanlarda doğal yöntemlere dönüş yapmak.

Sabun yapımı oldukça kolay olmakla birlikte teknik bilgi gerektiren çok hassas bir süreçtir. Teknik sürece hakim olduktan sonra da oldukça eğlenceli ve yaratıcı bir aktiviteye dönüşmektedir.

Soğuk yöntem sabun yapımını daha eğlenceli hale getirip ”Swirl tekniği” adı verilen iki renkli ve desenli sabunlar yapacağız.

Düzenleyen ve Tasarlayanİstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – ÇEVRİMİÇİ – (ONLINE)

1 Ekim 2022 – saat 20:00 – 23:00

Katılım katkı payı 475 TL (KDV dahil) dir.

Kayıt için aşağıdaki bağlantıda yeralan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

https://forms.gle/SshzXrwfedvrmdMp9

AYŞE SAVCI
1980 yılında Bursa’da doğdu. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İşletmecilik alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Yirmi yıldır iş hayatına özel sektörde devam ederken Hatha Yoga, Vinyasa Flow ve Çocuk Yogası Eğitmenlik programlarını tamamladı. Bu alanlarda dersler vermektedir. Bir bilimsel süreç olarak gördüğü sabun yapımı üzerinde araştırma, üretim ve atölye çalışmalarına İstanbul ve Bodrum’da devam etmektedir.