Evde peynir yapmak gibisi yok. Sütünüzün kaynağını biliyorsunuz, mayanızı tanıyorsunuz ve kendiniz seçiyorsunuz. Tadını, tuzunu kendiniz ayarlıyorsunuz. Bunların hiçbiri sürpriz değil. Daha da önemlisi ne yediğinizi ve ne yedirdiğinizi biliyorsunuz.
Sizi ”Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri” kapsamında, ”Beyaz Peynir” ve ”Kaşar Peyniri” yapmaya davet ediyoruz.

Atölyemiz aşağıdaki başlıklar altında ilerleyecektir:
– Sütün yapısı
– Süte ısı uygulaması
– Peynir kültürü
– Peynir mayası
– Teleme oluşumu
– Telemenin kesilmesi
– Telemenin suyunun çıkarılması
– Telemenin haşlanması
– Telemeye şekil verilmesi
– Kaşar peynirinde tuzlama, beyaz peynirde salamura ve peynirleri saklama yöntemleri

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – Çevrimiçi – ONLINE

6 Nisan 2023 – saat 20:00 – 23:30

Katkı payı 625 TL (KDV dahil) dir.

Kayıt yaptırmak için son tarih 5 Nisan 2023’tür. Bu eğitimde deprem bölgesinden üreticiler eğitime alınacak ve eğitmenimize düşen katılım katkı payı ile Deprem Bölgesinde üretim yapmak isteyen üreticilere peynir yapmaları için termometre temin edilerek gönderilecektir.

Kayıt için aşağıdaki bağlantıda yer alan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

https://forms.gle/fbsBZ98zu4L4z2EB6

NEJAT PARS
1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da liseyi İzmir’de okudu. Hava Harp Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Daha sonra Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde savaş pilotluğu yaptı. 1997 yılında Kurmay Yarbay rütbesinden emekli olup aynı yıl Türk Hava Yollarında göreve başladı. 16 yıl kaptanlığın sonunda 2012 yılında kendi isteğiyle ayrıldı. Halen Çorlu’daki çiftliğinde organik yetiştiricilik ve tohum üzerine çalışmakta olan Pars’ın, 21 yıllık amatör çiftçilik deneyimi vardır. Nejat Pars evli ve iki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.