Tohum, bitkiler aleminin soyunu devam ettirebilmesi için üretmiş olduğu, içerisine kendine has özellikleri, yaşamış olduğu mevsimsel değişimleri, kuraklığı ya da suyun bolluğu gibi çevresel etmenleri kaydettiği parçacığıdır.

”Tohuma sadakat, geçmişe ve geleceğe sadakattir. Tohumu anlamak, varlık sebebimizi anlamak, bulunduğumuz noktada ne kadar zengin bir miras, ne kadar çok sorumluluk ve ne kadar umutlu bir gelecek olduğunu farketmektir. Her tohumun döngüsü, yaşam süresi ve bu sürede ürettiği yeni tohumlar bereketin, şifanın, iyiliğin ve iyileşmenin sırrını anlamamız için birer vesiledir yaşantımızda…” diyor Victor Ananias Yaşam Dönüşümdür kitabında.

Bizler de geçmişe ve geleceğe sadakat için, dünyayı torunlarımızdan emanet aldığımız için, tohumlarımıza sahip çıkalım… Yerel türleri koruyalım, yok oluşlarının önünde duralım diyoruz.

Son dönemde yetiştirmiş olduğumuz bitkilerden tohumlar alıp saklamak, doğru bitkiyi üretebilmek için nasıl tohum seçmemiz gerektiğini bilmek bizim için büyük önem taşıyor.

Bu sebeple, Nejat Pars bey ile birlikte sizlerle aşağıda yer alan konu başlıkları üzerinde bir atölye planladık.

– Biyoçeşitlilik
– Tohum hakkında genel bilgiler
– Tohum çeşitleri
– Tohum nedir?
– Tohum nasıl oluşur?
– Tohumun döllenmesi
– Anaç seçimi
– Tohumları toplama
– Tohumların kurutulması
– Tohumları saklama, böceklenmesini önleme
– Tohum saklama ortamları ve bu ortamların hazırlanması
– Tohumları deneme
– Tohumların ekilmesi
– Fide yetiştirme
– Balkonunuzda, terasınızda neler yetiştirebilirsiniz?

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – ONLINE

21 Haziran 2020 – saat 14:00 – 17:00

Katılım katkı payı 150 TL (KDV dahil) dir.

Yerimiz 20 kişi ile sınırlı olup, kayıt için bu bağlantıda yeralan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

NEJAT PARS
Nejat Pars 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da liseyi İzmir’de okudu. Hava Harp Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Daha sonra Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde savaş pilotluğu yaptı. !997 yılında Kurmay Yarbay rütbesinden emekli olup aynı yıl Türk Hava Yollar’nda göreve başladı. 16 yıl kaptanlığın sonunda 2012 yılında kendi isteğiyle ayrıldı. Halen Çorlu’daki çiftliğinde organik yetiştiricilik ve tohum üzerine çalışmakta olan Pars’ın, 16 yıllık amatör çiftçilik deneyimi vardır. Nejat Pars evli ve iki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.